Zawsze może być lepiej, prawda?

2016 był całkiem dobrym rokiem dla kobiet w wrestlingu. W WWE, panie były w main eventach gal, przestały być nazywane Divami i dostały szansę na wzięcie udziału w nietypowych dla kobiet WWE walkach. W Lucha Underground największym momentem była wygrana najważniejszego w federacji tytułu przez Sexy Star. W TNA Gail Kim została wprowadzona do Hall of Fame i zobaczyliśmy debiut kilku nowych zawodniczek. Jednak pomimo tego wszystkiego, parę rzeczy mogło być lepsze.

Dywizja kobiet na Raw pod koniec roku jest w złym stanie pomimo takich gwiazd jak Charlotte Flair czy Sasha Banks. Panie w TNA nie wykręciły w tym roku dużej ilości pięciogwiazdkowych pojedynków, a wiele zawodniczek w obu federacjach nie było najlepiej wykorzystanych. Jak to się mówi, zawsze mogłoby być lepiej. Dlatego w 2017 obie federacje muszą wyciągnąć wnioski i poprawić kilka rzeczy. Oto lista 5 życzeń, które w nowym roku, mam nadzieje się ziszczą.

lepsze-postacie

5.Podbudowanie lepszych postaci


TNA i WWE ma jedne z najlepszych zawodniczek na świecie, lecz większość z nich jest nieodpowiednio podbudowana. Większość z nich nawet nie ma wyraźnych charakterów co jest jeszcze gorsze. Najlepszym tego przykładem jest Ember Moon z NXT. Zadebiutowała w lecie po tym jak kilkakrotnie pokazano filmiki na jej temat. Pokonała wiele zawodniczek, ale kim tak naprawdę jest Ember? Jaki jest jej cel? Czy jest piromanem? Nie wiemy o niej nic, dosłownie nic. Co gorsza, Ember będzie zapewne zawodniczką, która odbierze Asuce NXT Women’s Championship. Jeśli taki jest plan WWE to muszą się pośpieszyć z podbudowaniem jej postaci ponieważ samo wygrywanie pojedynków nic nie daje. Również w NXT zawodniczki z olbrzymim potencjałem Billie Kay i Peyton Royce dostały gimmicki wrednych dziewczyn zamiast jakiąś interesujących, świeżych gimmicków, o których pisałem w tym artykule.

Zawodniczki takie jak Sienna i Nia Jax nie były najlepiej podbudowane w roli dominujących potworów. Sienna została niedawno przypięta przez Brandi Rhodes, a teraz mamy uwierzyć, że jest wiarygodną pretendentką do Knockouts Championship? Nie. Feud Jax i Alicii Fox był okropnie zabookowany i mógł o wiele bardziej pomóc postaci Nia’i. Zawodniczki takie jak Paige, Bayley i Sasha Banks masakrycznie spadły jeśli chodzi o ich postacie. Bayley nie jest już słabeuszem co zrobiło z niej gwiazdę, ale z łatwością pokonuje mistrzynie kobiet. Postać Sashy ograniczyła się do wspominania o swoim idolu, bycia dumną z ewolucji kobiet i mówieniu o osiągnięciu swojego marzenia. Paige nie była obecna przez długi czas na ekranach, ale jej postać Anty Divy kompletnie zaginęła już bardzo dawno temu. W 2017 obie federacje muszą skupić się na podbudowanie połowy ze swoich zawodniczek ponieważ skupienie się na dwóch czy trzech zawodniczkach na dłuższą metę jest nie dobre. W Lucha Underground jeszcze nie zaobserwowałem takich braków jeśli chodzi o postacie za co jestem bardzo wdzięczny.

lepsze-mistrzynie

4.Lepsze panowania mistrzyń


Trudno mi wymienić dobre panowanie jakiejś mistrzyni z tego roku. Omijam oczywiście te, które niedawno się zaczęły. Mam tutaj na myśli między innymi Alexe Bliss i Rosemary, ale oprócz nich każde inne panowanie było marne. Nie będę nawet wspominał o panowaniach Sashy z Raw Women’s Championship ponieważ nic pamiętnego się podczas nich nie wydarzyło. Charlotte Flair miała o ciut lepsze, ale dywizja wiosną była na bardzo słabym poziomie kiedy to ona rządziła. Podczas swojego panowania jako SmackDown Women’s Champion – Becky Lynch była, moim zdaniem, bardzo słabo podbudowana. Przegrywała dość wiele pojedynków i straciła tytuł na rzecz Alexy Bliss, czyli na rzecz jej pierwszej przeciwniczki. Wydarzyło się to zdecydowanie za szybko jak na pierwszą mistrzynię i na pierwsze mistrzostwo Lynch.

Skoro mowa o krótkich panowaniach to w Lucha Underground panowanie Sexy Star trwało tylko tydzień co mnie zasmuca bo jej dłuższe panowanie byłoby interesujące. TNA Knockouts Championship również nie wypadło najlepiej przez całą farsę z Allie i Marią Kanellis-Bennett oraz z faktem, że Gail zrzekła się tytułu po całym miesiącu panowania. Pierwsze panowania Jade i Sienny również były za krótkie i nie pamiętne. Z Sienną, TNA zrobiło coś typowego jak dla siebie. Przyszła nowa gwiazda więc dano jej od razu tytuł, który po chwili straciła i zesłano ją na drugi plan. W NXT przez większość roku Asuka szuka wiarygodnej rywalizacji co może jeszcze bardzo długo potrwać. Trudno wskazać jakąkolwiek dobrą mistrzynię z tego roku. W tym wypadku występuje sytuacja wyboru najlepszej z grona najgorszych.

zaprzestanie-powiekszania-sie-wwe

3.Koniec z zatrudnianiem nowych zawodniczek


 Może tytuł tego życzenia brzmi dziwacznie, ale wysłuchajcie mnie na moment. Od jakiegoś czasu można zauważyć co raz większą ilość zawodników, którzy podpisują kontrakty z WWE. Nie mówię tutaj tylko o kobietach. Gwiazdy ze scen niezależnych przybywają do WWE i jest ich tam pełno. I mnie to osobiście martwi ponieważ im więcej osób przybędzie do WWE to tym mniej osób będzie uczestniczyło w innych federacjach co doprowadzi do ich końca i osoby, które nie zostały zatrudnione przez WWE nie będą miały gdzie pracować. Wtedy w WWE będzie masa zawodników, ale nie wszyscy z nich będą pojawiać się co tydzień na ekranach ponieważ jest określona liczba czasu antenowego.

Do WWE ostatnio dołączyły takie panie jak Kimber Lee, Evie czy Heidi Lovelace. Ciesze się z ich sukcesu ponieważ są bardzo utalentowane, ale oprócz nich w NXT jest jeszcze wiele zawodniczek, które nawet nie zadebiutowały. Ja jestem fanem wrestlingu, a nie fanem WWE. Nie chcę żeby tylko WWE się rozwijało, ale chcę by wszystkie federacje się rozwijały. Chcę by każda rosła i każda była inna. Osobiście wolałbym zobaczyć kogoś takiego jak Ember Moon w Lucha Underground bo, moim zdaniem, wypadła by tam o wiele lepiej niż w NXT. Ludzie są różni. Niektórzy lubią jabłka, a niektórzy pomarańcze. Osobiście, nie chcę mieć do wyboru tylko jabłek, czy tylko pomarańczy. Chcę mieć możliwość wyboru albo jabłka albo pomarańcze.

lepszy-rok-dla-tna

2.Lepszy rok dla TNA


Podczas gdy 2015 rok był dla pań w TNA sukcesem i często działy się tam ciekawsze rzeczy niż w WWE, to w 2016 ich dywizja niemalże rozpadła się na kawałki. Straciliśmy wiele ważnych gwiazd takich jak Taryn Terrell, Awesome Kong, Velvet Sky czy Angelina Love, które były podstawą silnej dywizji. Z weteranek zostały Gail Kim i Madison Rayne, a to za mało. Omine problem z bookowaniem zawodników i przejdę do feudu Marii Kanellis-Bennett z Gail. Przyznam szczerze, że ich feud wydawał mi się interesujący na początku aż do Slammiversary ponieważ odciągał Gail od tytułu Knockouts na jakiś czas oraz pozwalał Siennie i Jade zabłysnąć. Niestety to prędko się zmieniło i Gail pokonywała każdą zawodniczkę by dostać się do tytułu, który w końcu wygrała na Bound For Glory po masakrycznym pojedynku z Marią.

Według mnie, nie taka powinna być rola Gail w dywizji. Powinna pomóc podbudowywać nowe zawodniczki takie jak Sienna i Jade, ale zamiast tego TNA ponownie wybrało najprostszą drogę i dało tytuł Gail. Ona tego nie potrzebowała. Mam nadzieje, że Rosemary jako nowa mistrzyni zmieni coś na dobre w dywizji Knockouts. Chociaż nie potrafię wskazać wiarygodnej dla niej przeciwniczki. Pokonała już Jade, Sienna to kpina, nie wiadomo jaka jest sytuacja z ODB. Jedyną opcją jest Allie, którą mogliby podbudować właśnie dzięki feudowi z Rosemary. Podsumowując, w 2017 mam nadzieje, że dywizja Knockouts stanie na nogi, otrząśnie się z kurzu i będzie błyszczeć. Z nowymi szefami organizacji liczę, że TNA wróci do dawnej świetności.

wiecej-rownosci

1.Więcej równości


Ten podpunkt nie nawiązuje do równości pomiędzy kobietami i mężczyznami, ale bardziej do obecnego stanu dywizji kobiet Raw. Nie trzeba długo czekać na to, aby WWE znowu wspomniało o tym jak ich kobiety main eventują gale i uczestniczą w ekstremalnych pojedynkach. Jednak jest w tym trochę fałszu. WWE powinno mówić, że to Sasha i Charlotte main eventują galę i uczestniczą w ekstremalnych pojedynkach, a nie ich wszystkie kobiety. Kiedy ostatni raz Alicia Fox była w main evencie? Kiedy ostatni raz Emma dostała walkę o pas? Kiedy ostatni raz Summer Rae dostała jakiś sensowny feud? Wiem, że kilka osób będzie tłumaczyć WWE mówiąc, że Alicia, Dana Brooke czy Summer nie byłyby wiarygodnymi przeciwniczkami dla Charlotte i Sashy. Ale czyja to jest wina? WWE ponieważ to oni nie podbudowują ich postaci. Nie pokazują ich na ekranach. Nie robią nic by fanów obchodziła ich obecność kiedy już są w ringu.

Za kilka lat dużo osób zapamięta z dywizji Raw tyle, że były tam Sasha i Charlotte. Nia Jax dostaje teraz feud z Sashą, a ja tylko modle się by Jax go nie przegrała. WWE kompletnie zniszczyło postać Bayley do tego stopnia, że osobiście nie chce jej już oglądać. Ona w NXT przez długi czas była słabeuszem, który nie mógł wygrać większej walki, a na głównym rosterze pokonała Charlotte już trzykrotnie. Emma to Emma. Kiedy w końcu zadebiutuje? Nikt tego nie wie i zaczyna się zastanawiać czy w ogóle WWE to wie. Postać Fox już od kilku lat jest zniszczona. Z szalonej i niebezpiecznej zawodniczki zmieniła się w zazdrosną o swojego chłopaka dziewczynę z piątej klasy. Postać Anty Divy Paige ubolewa gdy nawet nie jest na ekranie i publikuje swoje miłosne wyznania w sieci. Ludzie mówią, że jest to najświetniejsza era w historii wrestlingu kobiet, ale ja się nie zgadzam. Moją ulubioną era było 2002-2004 kiedy w dywizji było ponad 5 zawodniczek, które były w stanie być wiarygodną mistrzynią. W tym momencie na Raw są tylko trzy co kompletnie eliminuje element zaskoczenia.

Ja powiedziałem to co chodziło mi po głowie. Gorąco zachęcam Was do dzielenia się swojej opinii na temat moich życzeń w komentarzach oraz do wyjawienia swoich życzeń na nowy rok.